Laserowe leczenie bólu wykorzystuje się np. w przypadku bólów kręgosłupa lub ostrych procesach chorobowych, czy też kontuzjach. Poradnia leczenia bólu w której można wykonać taki zabieg to idealna opcja na leczenie bólu różnego pochodzenia.
Laseroterapia może być wykorzystywana na różne sposoby, np. z powodzeniem przynosi ulgę, kiedy człowiek odczuwa różne dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Skuteczność zmniejszania bólu oceniania jest na bardzo wysokim poziomie. Dzięki zastosowaniu lasera, rany szybciej się goją, zmniejszeniu ulegają uszkodzenia stawów, mięśni oraz nerwów. Z powodzeniem laser pozwala na leczenie chorób reumatoidalnych, zwyrodnień stawów, rwy kulszowej, a nawet swoje zastosowanie ma w dentystyce. Tym samym można stwierdzić fakt, iż rozwiązania metody laseroterapii stanowią skuteczne narzędzie rehabilitacyjne, a także regeneracyjne. To co chwalą sobie Pacjenci, to przede wszystkim bezpieczeństwo i bezbolesność procedury, dzięki której efekt przeciwbólowy odczuwany jest natychmiast....
Kompleksowe leczenie bólu, aby było skuteczne, powinno wliczać w siebie liczne metody, dobrane indywidualnie do stanu i potrzeb danej osoby. Dziedziną medycyny, zajmującą się minimalizacją bólu jest analgezja. Mimo, iż laser posiada ogromne spektrum zastosowań, a korzyści wynikające z jego stosowania w przypadku Pacjentów są liczne, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż istnieją pewne przeciwwskazania zabiegowe, o których więcej informacji można znaleźć w niniejszym tekście.
Warto zacząć jednak od sposobów wykorzystania lasera odnosząc się konkretnie do leczenia bólu. Za pomocą wiązki światła, laser oddziałuje na wybrany fragment ciała. Ludzkie tkanki pochłaniają promieniowanie, a lekarz manipulujący urządzeniem lasera kieruje uzyskaną energię na wybraną część, przy czym można zastosować takie urządzenia, które będą wykazywać działanie punktowe, bardzo precyzyjne lub działanie rozległe, dzięki którym z powodzeniem można oddziaływać na większy fragment strefy ciała. Głównym celem stosowania laseroterapii jest pobudzenie tkanek do odnowy i regeneracji. Z tego powodu tak ceniony jest m.in. w zabiegach fizykoterapeutycznych, gdzie skutecznie poprawia rehabilitację po złamaniach, skręceniach lub innych urazach. Inne właściwości urządzeń laserowych to: stymulowanie procesów likwidujących stan zapalny, minimalizowanie bólu, usprawnienie procesu gojenia się ran i ogólnej rekonwalescencji, leczenie owrzodzeń, redukowanie widoczności blizn i rozstępów....
Mimo korzyści, jakie niesie ze sobą laseroterapia, o jej zastosowaniu w przypadku konkretnego Pacjenta zawsze decyduje lekarz. Tak samo od jego decyzji zależna jest ilość wykonanych zabiegów, czas ich trwania, a także na podstawie swoich doświadczeń, wiedzy oraz diagnozy stanu Pacjenta dobiera parametry lasera, który będzie zastosowany w niniejszej terapii, takie jak np. moc.
Nie ma określonych, niezbędnych sposobów na przygotowanie się do zabiegu. Należy jednak pamiętać o higienie, wliczając w to usunięcie ze skóry wszelkich kremów, balsamów, maści, makijażu i innych preparatów, szczególnie uwzględniając tutaj miejsce poddawane ingerencji laserowej. Warto także przemyśleć dobór stroju, w jakim dana osoba uda się na zabieg. Przede wszystkim ubrania powinny być luźne, tak, aby nie krępowały ruchów i aby można było je szybko i łatwo zdjąć lub aby umożliwiały odsłonięcie leczonej części ciała...
Należy pamiętać także o ochronie wzroku. Wiązki czerwonego światła wysyłanego przez laser szkodzi oczom. Z tego powodu bezwzględnie należy stosować ochronne okulary.
Warto także zwrócić uwagę na samo miejsce, gdzie zabieg będzie wykonywany. Powinno ono być jasne, bez zbędnych sprzętów, dzięki czemu promienie mogą się swobodnie odbijać.
Inną kwestią związaną z bezpieczeństwem jest to, iż osoba przeprowadzająca zabieg musi sztywno trzymać się ustaleń lekarskich w aspektach takich jak: moc, dawka promieniowania, typ aplikatora o określonym rozproszeniu lub skupieniu, czy też czas zabiegu.
Lekarz przeprowadzający zabieg z metodą laseroterapii prowadzi go bezdotykowo, czyli używana sonda lasera nie ma kontaktu z ciałem Pacjenta, co znacznie podnosi aspekty bezpieczeństwa. W dodatku działa bardzo precyzyjnie. Użytkowany promień laserowy odznacza się spójnością, monochromatycznością, intensywnością i równoległością. Osoba odpowiedzialna za przebieg zabiegu ustawia laser w sposób prostopadły do wybranego fragmentu ciała, jaki zostanie napromieniowany. Pacjent powinien wtedy pozostawać w całkowitym spoczynku, nie wykonując żadnych ruchów. Warto wspomnieć, że czas jak i ilość zabiegów określa lekarz, jednak w większości przypadków pojedynczy zabieg trwa około 20 minut i może on być zlecony zarówno codziennie, jak i co kilka dni. Zazwyczaj pojedyncza seria obejmuje od 6 do 15 tego typu spotkań.
Zimne lasery, czyli te o niskiej energii, mają zdolność do emitowania wiązki mocy nie przekraczającej 500 mW, które przenikają na około pół centymetra w głąb naświetlanego fragmentu ciała. W takim przypadku, by odczuć efekt terapeutyczny, czas pojedynczej terapii może zostać wydłużony nawet do dwóch godzin...
Z kolei lasery cechujące się wysoką energią promieniowania charakteryzują się mocą nawet 24-krotnie większą, sięgającą nawet 12.000 mW. Dzięki temu:
Lasery o wysokiej energii wykorzystywane są zarówno w ostrych bólach, które występują po zadziałaniu określonego czynnika uszkadzającego, jak i w stanach przewlekłych, utrzymujących się przez dłuższy czas, będąc efektem trwałych uszkodzeń nerwów.
We wstępie niniejszego tekstu nieco przybliżono możliwości medyczne zastosowania laseroterapii, jednak stanowią one jedynie ułamek szerokiego spektrum zastosowania lasera. Warto rozwinąć ten temat i wskazać konkretne zastosowania metody laserowej w medycynie, szczególnie skupiając się na leczeniu bólu. Tym samym laser: ...
Dodatkowo stosując laser można przezwyciężać:
Laser ma swoje zastosowanie także w przeszczepach skóry, a także w kosmetologii, gdzie z powodzeniem umożliwia usunięcie pękniętych naczyń krwionośnych, takich jak np. pajączki na twarzy. Dodatkowo laser usuwa przebarwienia, tatuaże, a także ma zdolność do fotoodmładzania skóry.
Decyzję o kwalifikacji do zabiegu zawsze podejmuje lekarz. Są jednak takie schorzenia i przypadki, które mogą nie pozwolić na bezpieczny udział Pacjenta w zabiegu laseroterapeutycznym. Należy tutaj wymienić takie czynniki jak:
Poprawnie wykonany zabieg minimalizuje ryzyko wystąpienia wszelkich powikłań, jednak w dalszym ciągu mogą się one pojawić. Są to sytuacje skrajne, ale możliwe. Przede wszystkim może wystąpić uszkodzenie wzroku, szczególnie w sytuacji kiedy lekarz nie dopilnuje założenia ochrony na oczy przez Pacjenta lub zostaną one użyte w niepoprawny sposób.