Laserowe leczenie trądziku ma niewiele przeciwwskazań i może być z powodzeniem stosowane u większości pacjentów. Zabieg leczenia trądziku laserem polecany jest osobom, które posiadają różnego rodzaju problemy dermatologiczne, w tym stany zapalne, ropne, rumień skóry oraz trądzik pospolity i różowaty.
Trądzik pospolity zalicza się do chorób przewlekłych dotykających aparatu włosowo-łojowego, która wiąże się z nadmiernym wydzielaniem łoju. Jego cechą charakterystyczną jest pojawianie się zaskórników zarówno zamkniętych, jak i otwartych, krost, pseudocyst, grud oraz guzków. Zdarzają się także torbiele ropne zlokalizowane w okolicy łojotokowej, głównie twarzy i pleców.
Czynników wywołujących powstanie trądziku jest wiele i zalicza się do nich np. zwiększoną produkcję łoju, kolonizację przewodu wyprowadzającego przez określony typ bakterii, zablokowanie aparatu włosowo-łojowego, a także reakcję zapalną i immunologiczną. Część osób badanych doszukuje się także przyczyny w czynnikach genetycznych. Niewątpliwie geny pełnią ważną funkcję w powstawaniu różnych zmian chorobowych lub zwiększają tendencję do jej wystąpienia. Zazwyczaj podczas wywiadu medycznego Pacjenci opisują cerę swoich bliskich jako trądzikową.
Pojedynczy zabieg leczenia trądziku trwa około 15 lub 20 minut. Ze względu na fakt, iż jest to procedura bezbolesna, nie ma potrzeby podawania znieczulenia. Aby zabieg był bezpieczny, warto zadbać, aby był wykonywany przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza, ewentualnie kosmetologa. Ze względu na niewielką inwazyjność, tuż po opuszczeniu gabinetu można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Przed samym zabiegiem należy zmyć makijaż i oczyścić skórę poddawaną ingerencji laserowej, a także zdjąć szkła kontaktowe. Z tego powodu nie zaleca się nakładania żadnych kosmetyków, ani innych preparatów w dniu zabiegu na swoją skórę.
Redukowanie trądziku metodą laseroterapii zalicza się do bezpiecznych i skutecznych form leczenia. Tym samym stanowi idealną alternatywę dla inwazyjnych środków, takich jak leczenie antybiotykowe lub retinoidowe. W przypadku zastosowania lasera, jego promień dociera do skóry właściwej, gdzie wytwarzane są mikrouszkodzenia w celu pobudzenia tkanki skórnej do szybkiej i wzmożonej regeneracji. Inną zaletą lasera jest jego właściwość bakteriobójcza, a także przeciwzapalna, która działa w naskórku.
Stosowanie laseroterapii w leczeniu trądziku nie wykazuje się dużą inwazyjnością, tym samym jest niewiele przeciwwskazań zabiegowych. Tym samym forma ta jest dostępna dla większości Pacjentów. Szczególnie polecany jest osobom, które posiadają wszelkiego rodzaju problemy dermatologiczne, szczególnie uwzględniając tutaj stany zapalne, ropne, rumień skóry, a także trądzik. Przykładem mogą być tutaj osoby, które doznały trądziku wskutek zmian hormonalnych, takich jak np. menopauza. Szczególne efekty dostrzegalne są przez osoby cierpiące z powodu trądziku różowatego, niezależnie od etymologii jego powstania. Laseroterapia może okazać się także dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają na swoim kącie przetestowane liczne metody leczenia trądziku, zarówno te konwencjonalne, jak i niekonwencjonalne, jednak bez osiągnięcia oczekiwanych rezultatów. Warto rozważyć leczenie trądziku laserem, ponieważ leczy on zarówno sam problem, jak i mu zapobiega, a dodatkowo zmniejsza widoczność blizn, jakie pojawiają się po przebytym trądziku.
Wszystkie zabiegi medycyny estetycznej, które wykorzystują laser mają bardzo zbliżony mechanizm działania, czyli oddziaływanie na tkankę poprzez emitujące się światło lasera o różnym typie. Jest to o tyle korzystne, że umożliwia prowadzenie działań na różnych płaszczyznach i głębokościach. Podstawowe zastosowania laseroterapii w medycynie estetycznej są następujące:
Laser można uznać za złoty środek oferowany przez medycynę estetyczną, który wykorzystywany jest już od pewnego czasu. Najwięcej Pacjentów zgłasza się na laseroterapię zarówno aby zredukować zmarszczki, jak i usunąć wstydliwy problem związany z trądzikiem. W zależności od jego rodzaju, laser może wykazywać różne sposoby działania.
Cechy charakterystyczne trądziku pospolitego to m.in.: ...
W przypadku leczenia niniejszego rodzaju trądziku, szczególną uwagę zwraca się na zastosowanie lasera ze względu na jego przeciwzapalne oraz bakteriobójcze działanie. Jest to o tyle istotne, że zapewnia zniszczenie wszelkich bakterii bytujących na skórze, które są przyczyną rozwoju trądziku. Pod wpływem laseroterapii, wszelkie zmiany trądzikowe ulegają zmniejszeniu i wyleczeniu, skóra zostaje odkażona, co razem skutkuje zmniejszeniem stanów zapalnych.
Mimo, iż problemy skórne, takie jak trądzik, kojarzą się głównie z okresem dojrzewania, to jednak należy podkreślić, że szczególnie po trzydziestym roku życia, część osób dorosłych dotyka także trądzik, jednak innego typu, o innym podłożu powstania. Mowa tutaj o tak zwanym trądziku różowatym. Różni się od trądziku pospolitego tym, iż jego cechą charakterystyczną są zaczerwienienia pojawiające się na skutek rozszerzonych naczyń krwionośnych. Diagnozuje się także przetłuszczanie się cery. Często obserwuje się także wypryski. Stosując laser w leczeniu trądziku różowatego oddziałuje się na jego przyczynę, czyli doprowadza do obkurczania oraz zamykania naczyń krwionośnych, dzięki czemu skutecznie eliminuje się zaczerwienione miejsca na twarzy. Warto dodać, że jest to zabieg precyzyjny i bezpieczny – działaniu wiązki lasera poddane są wyłącznie rozszerzone naczynka, dzięki czemu nie podrażnia się przy tym zdrowych tkanek. Dodatkowo, tak jak w przypadku trądziku pospolitego, laser oddziałuje na skórę odkażająco i antybakteryjnie, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju stanu zapalnego.
Jak przed każdym zabiegiem, lekarz na konsultacji medycznej diagnozuje istnienie potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu. Należy tutaj wyszczególnić:
Ze względu na bezpieczeństwo i małą inwazyjność nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się przed zabiegiem, jednak istnieją pewne kluczowe kwestie, które należy brać pod uwagę:
Trądzik różowaty dotyka przede wszystkim skóry na środku twarzy – mowa tutaj o okolicach nosa, policzków, podbródka czy też czoła. Stosunkowo rzadko zmiany pojawiają się na owłosionej skórze głowy, szyi czy na klatce piersiowej lub za uszami.
Najbardziej charakterystyczne objawy trądziku różowatego to:
Leczenie trądziku | Cena |
---|---|
Laserowe leczenie trądziku rożowatego | 200,00 zł |
Konsultacja lekarska | 100,00 zł |