Laserowe leczenie żylaków to nowoczesna i bardzo skuteczna metoda, która nie pozostawia blizn. Zabieg ten jest małoinwazyjny i całkowicie bezbolesny.
Żylaki najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. Objawiają się jako poskręcane, pogrubiałe i w patologiczny sposób zmienione odcinki żył, zwykle zlokalizowane w obrębie podudzi. Żylaki są efektem posiadania schodzenia o nazwie „przewlekła niewydolność żylna”. Zazwyczaj dotyka ona żył powierzchniowych, a także połączeń między żyłami powierzchniowymi, a głębokimi, inaczej nazywanymi perforatorami. Przyczyna powstania tego problemu leży u podstaw niewydolności zastawkowej wspomnianych wcześniej żył....
Co ciekawe, może to być problem zarówno wrodzony, jak i nabyty. Mówiąc o czynnikach wrodzonych należy zwrócić uwagę na uwarunkowania genetyczne, z kolei odnosząc się do czynników nabytych, które powodują dysfunkcję zastawek żylnych to przede wszystkim niska aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, nieodpowiedni sposób żywienia, otyłość i nadwaga, posiadanie wad postawy, a także nadmierne narażanie kończyn dolnych na obcowanie w wysokich temperaturach, np. nadmierne korzystanie z sauny lub długie i gorące kąpiele. Innym czynnikiem nabytym może być okres ciąży oraz czynniki okołoporodowe, a także stosowanie kuracji hormonalnej. Warto także wspomnieć o znaczeniu posiadania poszczególnych chorób, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków, jak np. zakrzepica żylna, a także przebyte zapalenie żył głębokich. Znaczeniem niewydolności zastawek żylnych jest generowanie zaburzeń w prawidłowym krążeniu krwi poprzez zahamowanie jej odpływu, przez co następuje zastój krwi w naczyniach krwionośnych, a także ścianki żył zaczynają się rozciągać. W ten sposób dochodzi do ich odkształcenia, a także patologicznej przebudowy.
Mianem lasera określa się nowocześnie technologiczne urządzenie specjalistyczne, które działa poprzez emitowanie promieniowania laserowego. Uproszczając, można stwierdzić, iż jest to rodzaj fali elektromagnetycznej, która tworzy się poprzez istnienie zjawiska emisji wymuszonej. Fala ta może charakteryzować się różną długością – tym samym zastosowanie lasera jest szerokie. W ten sposób działa on w spektrum podczerwieni, ultrafioletu, jak i widzialnego światła. Innymi cechami lasera jest: duża moc promieniowania, duża gęstość energii, silne skupienie i spójność wiązki oraz niewielkie jej odchylenie od równoległości.
Ze względu na szerokie zastosowanie, a także specjalistyczne parametry o dużym zakresie, można wyróżnić kilka rodzajów laserów, a także dokonać ich klasyfikacji. Można rozróżniać je poprzez emitowaną długość fali (czyli zakres emitowanego światła), moc, a także środek czynny. Co ciekawe, laser z powodzeniem jest wykorzystywany nie tylko w medycynie, ale ze względu na jego szeroki wachlarz rozwiązań technologicznych oraz możliwości zastosowań, z powodzeniem korzysta się z niego zarówno w elektronice, jak i technologii wojskowej.
Laseroterapia w przypadki leczenia żylaków umożliwia osiągnięcie co najmniej porównywalnych, a często znacznie lepszych efektów, niż inne, klasyczne metody, np. chirurgiczne. To, co najczęściej chwalą sobie Pacjenci, to wysoka skuteczność zabiegu. Lekarze szacują je na ponad 90%.
Za pomocą procedury wykorzystującej laser, żylaki usuwane są za pomocą termoablacji, która stanowi proces termicznego niszczenia wadliwych i precyzyjnie wybranych naczyń krwionośnych. Opisując dokładniej, w procedurze zabiegowej wprowadza się do światła dysfunkcyjnej żyły cewnik emitujący energię świetlną, która jest generowana przez pracę lasera.
Najbardziej popularne wskazania do wykonania zabiegu wśród kobiet to:
Najbardziej popularne wskazania do wykonania zabiegu wśród mężczyzn to:
Sposób działania lasera w aspekcie ingerowania w naczynia krwionośne jest oparte na zjawisku o nazwie fototermoliza selektywna. Jej sposób działania można opisać jako niszczenie danych struktur poprzez oddziaływanie ciepła, jakie powstaje przez pochłanianie energii świetlnej przez wybraną tkankę. Struktura, jaka ma zostać zniszczona określana jest poprzez wybór odpowiedniej długości fali promieni lasera. W ludzkim organizmie znajdują się białka, które odpowiadają za pochłanianie fali o długości 1470nm, nazywane chromoforami. Z tego powodu właśnie ten typ urządzeń jest najczęściej wykorzystywany do tego typu zabiegów.
Sposób działania lasera w aspekcie ingerowania w naczynia krwionośne jest oparte na zjawisku o nazwie fototermoliza selektywna. Jej sposób działania można opisać jako niszczenie danych struktur poprzez oddziaływanie ciepła, jakie powstaje przez pochłanianie energii świetlnej przez wybraną tkankę. Struktura, jaka ma zostać zniszczona określana jest poprzez wybór odpowiedniej długości fali promieni lasera. W ludzkim organizmie znajdują się białka, które odpowiadają za pochłanianie fali o długości 1470nm, nazywane chromoforami. Z tego powodu właśnie ten typ urządzeń jest najczęściej wykorzystywany do tego typu zabiegów.
Dla komfortu i bezpieczeństwa Pacjenta zabieg przeprowadzany jest w oparciu o podanie znieczulenia miejscowego. Jeżeli istnieją takie wskazania i potrzeby, w szczególnych przypadkach można danej osobie zaproponować znieczulenie ogólne.
Na obecny stan rzeczy laseroterapia jest najbezpieczniejszą i najnowocześniejszą metodą usuwania żylaków i pajączków. Ze względu na swoje zalety, jak i zastosowanie cienkich światłowodów można osiągnąć optymalny efekt estetyczny oraz zdrowotny. Włączając w to aspekty podania znieczulenia, kwestie bezpieczeństwa zachowane są na wysokim poziomie.
Opisane powyżej korzyści, jakie niesie ze sobą zabieg laseroterapii są możliwe do osiągnięcia przy zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu charakteryzującego się możliwością emitowania wiązki światła o długości 1470 nm. Lekarz, który manipuluje sprzętem starszego typu, np. o długości 980 nm nie może dać gwarancji optymalizacji działań, a jedynie zwiększa ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Warto także sprawdzić poziom wiedzy i doświadczenia lekarza prowadzącego zabieg, a także ogólne warunki, np. higieniczne, miejsca gdzie planuje się zabieg odbyć.
Flebologia | Cena |
---|---|
Laserowe leczenie żylaków | od 3500,00 zł |
Skleroterapia żylaków | od 300,00 zł |
Konsultacja lekarska | w cenie usługi |