Obrzezanie jest zabiegiem, w którym chirurg poszerza ujście otworu napletka. Nieleczona stulejka z czasem objawia się trudnościami w oddawaniu moczu, przez co rozwijają się infekcje, którym towarzyszy ból i pieczenie, moczenie nocne czy bolesna erekcja.
Bardzo ważna jest szybka reakcja oraz zgłoszenie się po pomoc do lekarza chirurga. Podpowie, czy możliwe jest jedynie zwężenie napletka, czy konieczne będzie obrzezanie, czyli jego całkowite usunięcie. Czasem jest to konieczne, ponieważ w innym wypadku ściągnięcie napletka może być niemożliwe. Aby móc ocenić stan pacjenta konieczna będzie wizyta u lekarza oraz wywiad, który określi, czy stulejka jest bardzo zaawansowana. Lekarz odpowie na nasze pytania oraz określi jak głęboka będzie ingerencja.
Również poinformuje nas o rekonwalescencji oraz objawach, jakie mogą pojawić się po zabiegu. Lekarz kwalifikujący do zabiegu plastyki napletka lub obrzezania podaje informacje na temat przygotowania do zabiegu. Należy przed operacją wydepilować miejsce zabiegowe. Należy również zadbać o wyleczenie wszystkich stanów zapalnych. Pacjent w dniu przyjęcia na zabieg musi być zdrowi, nie może mieć gorączki. Przed zabiegiem lekarz musi znać wszystkie leki na receptę, które przyjmuje na stałe pacjent.
Operacja stulejki pozwala na zmniejszenie bolesności oraz daje możliwość całkowitego zsunięcia napletka, co pozwala nie tylko na stosunki seksualne, ale przede wszystkim na zachowanie odpowiedniej higieny. Lekarz podczas zabiegu może używać zarówno noża elektrycznego, jak również lasera i tradycyjnego skalpela. Metoda wykonania zabiegu zależy od zaawansowania stulejki. Brane są również pod uwagę preferencje pacjenta. Obecnie bardzo nowoczesną metodą zarówno obrzezania, jak również redukcji napletka jest operowanie laserem, który jest mniej inwazyjny niż skalpel. Operacja polega na podłużnym nacięciu w jednym lub w kilku miejscach wzdłuż osi prącia, co pozwala na poszerzenie napletka. To zwiększa w znacznym stopniu komfort zarówno utrzymywania higieny, jak również w znacznym stopniu poprawia życie seksualne pacjentów. Po wykonaniu nacięć rana lub rany są zszywane. Po pewnym czasie rekonwalescencji mogą być one usunięte, dzięki czemu pacjent powraca do dawnej aktywności. Lekarz zaleci jak dbać o zszyte rany. W razie problemów, takich jak nadmierne krwawienie, czy dokuczliwa opuchlizna podczas gojenia się ran, pacjent powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który podjął się operacji....
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, ale przy bardziej skomplikowanych operacjach potrzebne jest pełne znieczulenie. Trwa on około 60 minut. Aby gojenie się napletka było prawidłowe, należy dbać o zszytą ranę, a także trzymać się zaleceń lekarza.
Zaraz po operacji należy unikać przeciążenia, a także nie można prowadzić pojazdów mechanicznych do czasu, kiedy znieczulenie przestanie działać. Po operacji można odczuwać ból w miejscu zabiegowym. Należy unikać nadmiernego moczenia opatrunków oraz samej rany. Należy również zmieniać je regularnie. Ranę trzeba przemywać za pomocą Octeniseptu. Do 4 dni od zabiegu należy unikać przyjmowania salicylanów oraz alkoholu. Po 2-3 dniach można wrócić do pracy biurowej. Należy jednak unikać pracy fizycznej przez kolejne dwa tygodnie. Niewskazane jest dźwiganie, należy do czasu zdjęcia szwów również unikać zbliżeń. Pierwsza kontrola po operacji stulejki jest wyznaczona na tydzień po zabiegu. Później kolejna wizyta umawiana jest na zdjęcie szwów.
Co ważne w niektórych przypadkach plastyka napletka nie jest zabiegiem jednorazowym. Czasem potrzebna jest replastyka w momencie, kiedy wykonany zabieg nie pozwala w pełni na zdjęcie napletka z żołędzia. Ważna jest więc ostatnia wizyta kontrolna, która podpowie lekarzowi, czy drugi zabieg będzie konieczny. Ostateczny efekt zabiegu jest widoczny po całkowitym wygojeniu się rany. Najczęściej trwa to około miesiąca.
Nieco bardziej skomplikowanym zabiegiem jest obrzezanie, które polega na całkowitym usunięciu napletka. W tym wypadku po operacji można odczuwać lekki dyskomfort, ponieważ naskórek z czasem nabiera odpowiedniej grubości, by podczas ściągania napletka skóra nie ocierała się. Można w pierwszych dniach odczuwać lekki ból, podobny do stłuczenia, a także pieczenie skóry.
Czas rekonwalescencji to około 4 tygodni. Przez ten czas można odczuwać ból, który uśmierzają przepisane przez lekarza leki przeciwbólowe. Należy wstrzymać się przez ten czas ze współżyciem. Nie można również dźwigać ciężkich rzeczy oraz wykonywać wyczerpujących ćwiczeń fizycznych.
Operacja stulejki | Cena |
---|---|
Obrzezanie - usuwanie stulejki | 1200,00 zł |
Konsultacja lekarska | 100,00 zł |